Shashel®

Szkodniki techniczne drewna

Chrząszcze - szkodniki techniczne drewna to zjadacze drewnianych domów, krokwi, belek i mebli. Mogą niszczyć drewno nawet zimą w ogrzewanym domu. Opiszemy podstawowe oznaki infekowania przez te owady i sposoby ich skutecznego zwalczania, a także powiemy dlaczego i jak stosowane są mikrofale w ich likwidacji.

Rodzaje i tryb życia szkodników

Szkodniki techniczne drewna znajdujące się wewnątrz kłody przegryzają część zawierającą skrobię. Obecność szkodników jest widoczna, gdy dorosłe osobniki wychodzą na świat, pozostawiając dziury i stosy kurzu. Ich średnica wynosi od 0,7 do 3,2 mm, w zależności od gatunku. Znosząc jaja, samice ponownie infekują materiał budowlany, kontynuując cykl przez kilka pokoleń, aż zjedzą wszystko. Drzewa mogą mieć naturalną odporność - bardzo niską zawartość skrobi.
Gatunki i opis szkodników drewna
Gatunki i opis szkodników drewna

Kózkowate

Kózkowate (Cerambycidae, znane też jako longhorn beetle) - to bardzo liczna rodzina, obejmująca owady o niezwykle długich wąsach, które są dłuższe niż ciało dorosłego płciowo owada. Ciekawostką jest nazwa naukowa pochodząca z mitologii greckiej: po sporze z nimfami pasterz Kerambos przekształcił się w dużego żuka z dużymi rogami-antenami.

Tykotek rudowłos

Dorosły osobnik ma 7 mm długości, a larwy do 11 mm. Wydają tykające dźwięki, które przy bezwietrznej pogodzie można usłyszeć z krokwi i belek. Te dźwięki są podobne do bicia zegara, odmierzającego czas do śmierci. Dźwięk jest naprawdę wyjątkowo nieprzyjemny. Owady te trawią celulozę za pomocą enzymów, pod warunkiem, że w tym drewnie odbył się już wcześniejszy rozkład grzybów.

Kołatek domowy

W stadium larwalnym żywi się ksylemem. Dorosły Anobium punctatum ma wielkość 2,7-4,5 mm. Mają brązowe, eliptyczne korpusy z guzkiem przypominającym kaptur.
Warto wiedzieć!!!
Dorosłe osobniki niczym się nie żywią - tylko się rozmnażają
Samica składa jaja w pęknięciach kłód lub otworach wejściowych. Owady wylęgają się po 3 tygodniach, z każdego jaja wykluwa się 1-milimetrowa kremowo-biała larwa w kształcie litery C. Odżywiają się ksylemem przez 3-4 lata, dorastając do 0,7 cm, a gdy termin jest odpowiedni, zbliżają się do powierzchni drewna i zamieniają się w poczwarkę, pozostając w tym stanie do 8 tygodni. Następnie opuszczają swój dom, robiąc dziurę od 1 do 1,5 mm i wyrzucając pył drzewny - pierwsze widoczne oznaki infekcji. Żywią się drewnem bielastym, co można łatwo zauważyć w konstrukcjach, w których jedna część drewna może zostać mocno zaatakowana, podczas gdy sąsiednia część pozostaje prawie nietknięta. W zależności od tego, czy jest wykonana z rdzenia, czy z warstwy bliższej do kory. Przepisy budowlane mówią, że drewno o wydajności powyżej 25% nie może być używane.
Gąsienica szkodnika drewna
Gąsienica szkodnika drewna

Metody zwalczania

Drewno jest najpopularniejszym materiałem, co tłumaczy się nie tylko jego praktycznością, wytrzymałością, estetyką, ale także przyjaznością dla środowiska. Drewniany domek z bali smakuje także szkodnikom drewna.
Do walki właściciele starają się stosować „środki ludowe" - od octu aż po formaldehyd, ale napotykają na problem - środki nie wnikają w drewno tak głęboko, jak powinny (tylko 1-2 mm). Niektóre z nich dodatkowo nie są bezpieczne dla człowieka.

Wcześniej zalecano po prostu wyciąć uszkodzoną przez szkodniki część i ją spalić! Materiał budowlany, nawet ze starymi kanalikami owadów, uważano za zepsuty, nie nadawał się już do budowy.

Nowoczesne środki różnią się pod względem zastosowania, działania, toksyczności, ale łączy je jedno - zapobiegają składaniu jaj! Istnieje jednak kilka wad. Pierwsza z nich - potrzeba obróbki powierzchni nawet kilku razy, ponadto owady mogą przyzwyczająć się do trucizny. Najważniejsze: ksylofagi nie składają jaj na powierzchni - potrzebują przytulnych miejsc - pęknięć, narożników, tuneli - gdzie fizycznie nie da się ich zniszczyć!
Spraye owadobójcze w aerozolu zabijają szkodniki tylko na powierzchni, ale nie gryzące gąsienice w głębi. Rezultat więc nigdy nie będzie doskonały. O wiele bardziej skuteczne jest zamrażanie zainfekowanego drewna lub podgrzewanie do 55-60°C.

Możliwe jest wpływanie niską temperaturą - gwałtowne zamrażanie. W takim przypadku trzeba działać szybko, w przeciwnym razie larwa zapadnie w stan hibernacji jak muchy, a gdy się rozgrzeje - będzie kontynuowała swoją pracę. Nawet silne mrozy im nie zaszkodzą, ponieważ przewodność cieplna i pojemność cieplna drewna daje wystarczająco dużo czasu. Można także zniszczyć „kornika", podgrzewając go do krytycznych temperatur. Możliwe jest takie rozwiązanie, aby przykryć dom kopułą ze wszystkich stron i ogrzewać go opalarką przez kilka dni - jest to bardzo kłopotliwe i kosztowne.

W efekcie cała walka ze szkodnikami drewna sprowadzała się często do zwykłej profilaktyki, począwszy od lasu, kiedy starano się zminimalizować infekcje, zapewniano należne warunki suszenia drewna w komorach termicznych i obowiązkową profilaktyczną pielęgnację powierzchni insektycydami.
Co zrobić, jeśli w domu osiedlił się szkodnik drewna?
Sprzęt mikrofalowy idealnie nadaje się do wykorzystania w domach drewnianych, a także w sklepach z antykami i w warsztatach konserwatorskich. Zniszczenie szkodników odbywa się błyskawicznie, bez toksycznych śladów, bezpiecznie dla operatora. Energia mikrofalowa natychmiast wpływa na larwy, które zawierają do 97% wilgoci i natychmiast się gotują, a otaczający materiał jest równomiernie podgrzewany do temperatury powyżej 55-60 ℃, wystarczającej do pozbycia się jaj dorosłego owada. Emiter mikrofal jest urządzeniem, które warto mieć w każdym drewnianym domu. Bez czekania na zainfekowanie całej konstrukcji, można sprowadzić ilość owadów do zera. Właściciel domu najczęściej dobrze wie, gdzie jest zlokalizowany problem i poddaje obróbce właśnie takie miejsca. Należy zauważyć, że sprzęt doskonale kontroluje wilgotność drewna, a dodatkowo dobrze radzi sobie z pleśnią, która często towarzyszy szkodnikom.
Google Review Widget
Chroń Swój Dom już Teraz
Sprzęt mikrofalowy Shashel® do niszczenia ksylofagów
Pracujemy, aby Twój sen był spokojny, a Twój dom - mocny
Video of getting rid of woodworms
JESTEŚMY ZAWSZE OTWARCI NA KOMUNIKACJĘ
© All Rights Reserved. Shashel®.

Irritating and playful, slowly devouring the furniture bequeathed by his grandfather, the woodworm gnawed, gnawed, continued gnawing, as if it were a clock devouring time... © Alves Redol
This website uses cookies to ensure you get the best experience
OK
Close
Do you have any questions? Contact us!
I agree to the Terms of Service