Shashel®

Szkodniki techniczne drewna

Chrząszcze - szkodniki techniczne drewna to zjadacze drewnianych domów, krokwi, belek i mebli. Mogą niszczyć drewno nawet zimą w ogrzewanym domu. Opiszemy podstawowe oznaki infekowania przez te owady i sposoby ich skutecznego zwalczania, a także powiemy dlaczego i jak stosowane są mikrofale w ich likwidacji.

Rodzaje i tryb życia szkodników

Szkodniki techniczne drewna znajdujące się wewnątrz kłody przegryzają część zawierającą skrobię. Obecność szkodników jest widoczna, gdy dorosłe osobniki wychodzą na świat, pozostawiając dziury i stosy kurzu. Ich średnica wynosi od 0,7 do 3,2 mm, w zależności od gatunku. Znosząc jaja, samice ponownie infekują materiał budowlany, kontynuując cykl przez kilka pokoleń, aż zjedzą wszystko. Drzewa mogą mieć naturalną odporność - bardzo niską zawartość skrobi.
Gatunki i opis szkodników drewna
Gatunki i opis szkodników drewna

Kózkowate

Kózkowate (Cerambycidae, znane też jako longhorn beetle) - to bardzo liczna rodzina, obejmująca owady o niezwykle długich wąsach, które są dłuższe niż ciało dorosłego płciowo owada. Ciekawostką jest nazwa naukowa pochodząca z mitologii greckiej: po sporze z nimfami pasterz Kerambos przekształcił się w dużego żuka z dużymi rogami-antenami.

Tykotek rudowłos

Dorosły osobnik ma 7 mm długości, a larwy do 11 mm. Wydają tykające dźwięki, które przy bezwietrznej pogodzie można usłyszeć z krokwi i belek. Te dźwięki są podobne do bicia zegara, odmierzającego czas do śmierci. Dźwięk jest naprawdę wyjątkowo nieprzyjemny. Owady te trawią celulozę za pomocą enzymów, pod warunkiem, że w tym drewnie odbył się już wcześniejszy rozkład grzybów.

Kołatek domowy

W stadium larwalnym żywi się ksylemem. Dorosły Anobium punctatum ma wielkość 2,7-4,5 mm. Mają brązowe, eliptyczne korpusy z guzkiem przypominającym kaptur.
Warto wiedzieć!!!
Dorosłe osobniki niczym się nie żywią - tylko się rozmnażają
Samica składa jaja w pęknięciach kłód lub otworach wejściowych. Owady wylęgają się po 3 tygodniach, z każdego jaja wykluwa się 1-milimetrowa kremowo-biała larwa w kształcie litery C. Odżywiają się ksylemem przez 3-4 lata, dorastając do 0,7 cm, a gdy termin jest odpowiedni, zbliżają się do powierzchni drewna i zamieniają się w poczwarkę, pozostając w tym stanie do 8 tygodni. Następnie opuszczają swój dom, robiąc dziurę od 1 do 1,5 mm i wyrzucając pył drzewny - pierwsze widoczne oznaki infekcji. Żywią się drewnem bielastym, co można łatwo zauważyć w konstrukcjach, w których jedna część drewna może zostać mocno zaatakowana, podczas gdy sąsiednia część pozostaje prawie nietknięta. W zależności od tego, czy jest wykonana z rdzenia, czy z warstwy bliższej do kory. Przepisy budowlane mówią, że drewno o wydajności powyżej 25% nie może być używane.
Gąsienica szkodnika drewna
Gąsienica szkodnika drewna
Close
Do you have any questions? Contact us!
I agree to the Terms of Service

Metody zwalczania

Drewno jest najpopularniejszym materiałem, co tłumaczy się nie tylko jego praktycznością, wytrzymałością, estetyką, ale także przyjaznością dla środowiska. Drewniany domek z bali smakuje także szkodnikom drewna.
Do walki właściciele starają się stosować „środki ludowe" - od octu aż po formaldehyd, ale napotykają na problem - środki nie wnikają w drewno tak głęboko, jak powinny (tylko 1-2 mm). Niektóre z nich dodatkowo nie są bezpieczne dla człowieka.

Wcześniej zalecano po prostu wyciąć uszkodzoną przez szkodniki część i ją spalić! Materiał budowlany, nawet ze starymi kanalikami owadów, uważano za zepsuty, nie nadawał się już do budowy.

Nowoczesne środki różnią się pod względem zastosowania, działania, toksyczności, ale łączy je jedno - zapobiegają składaniu jaj! Istnieje jednak kilka wad. Pierwsza z nich - potrzeba obróbki powierzchni nawet kilku razy, ponadto owady mogą przyzwyczająć się do trucizny. Najważniejsze: ksylofagi nie składają jaj na powierzchni - potrzebują przytulnych miejsc - pęknięć, narożników, tuneli - gdzie fizycznie nie da się ich zniszczyć!
Spraye owadobójcze w aerozolu zabijają szkodniki tylko na powierzchni, ale nie gryzące gąsienice w głębi. Rezultat więc nigdy nie będzie doskonały. O wiele bardziej skuteczne jest zamrażanie zainfekowanego drewna lub podgrzewanie do 55-60°C.

Możliwe jest wpływanie niską temperaturą - gwałtowne zamrażanie. W takim przypadku trzeba działać szybko, w przeciwnym razie larwa zapadnie w stan hibernacji jak muchy, a gdy się rozgrzeje - będzie kontynuowała swoją pracę. Nawet silne mrozy im nie zaszkodzą, ponieważ przewodność cieplna i pojemność cieplna drewna daje wystarczająco dużo czasu. Można także zniszczyć „kornika", podgrzewając go do krytycznych temperatur. Możliwe jest takie rozwiązanie, aby przykryć dom kopułą ze wszystkich stron i ogrzewać go opalarką przez kilka dni - jest to bardzo kłopotliwe i kosztowne.

W efekcie cała walka ze szkodnikami drewna sprowadzała się często do zwykłej profilaktyki, począwszy od lasu, kiedy starano się zminimalizować infekcje, zapewniano należne warunki suszenia drewna w komorach termicznych i obowiązkową profilaktyczną pielęgnację powierzchni insektycydami.
Co zrobić, jeśli w domu osiedlił się szkodnik drewna?
Sprzęt mikrofalowy idealnie nadaje się do wykorzystania w domach drewnianych, a także w sklepach z antykami i w warsztatach konserwatorskich. Zniszczenie szkodników odbywa się błyskawicznie, bez toksycznych śladów, bezpiecznie dla operatora. Energia mikrofalowa natychmiast wpływa na larwy, które zawierają do 97% wilgoci i natychmiast się gotują, a otaczający materiał jest równomiernie podgrzewany do temperatury powyżej 55-60 ℃, wystarczającej do pozbycia się jaj dorosłego owada. Emiter mikrofal jest urządzeniem, które warto mieć w każdym drewnianym domu. Bez czekania na zainfekowanie całej konstrukcji, można sprowadzić ilość owadów do zera. Właściciel domu najczęściej dobrze wie, gdzie jest zlokalizowany problem i poddaje obróbce właśnie takie miejsca. Należy zauważyć, że sprzęt doskonale kontroluje wilgotność drewna, a dodatkowo dobrze radzi sobie z pleśnią, która często towarzyszy szkodnikom.
Google Review Widget
JESTEŚMY ZAWSZE OTWARCI NA KOMUNIKACJĘ
© All Rights Reserved. Shashel®.